originál článku k přečtení zde

Novoročním koncertem Police Symphony Orchestra (PSO) zahájilo toto 65členné hudební těleso svoji osmou koncertní sezónu. Již osm Novoročních koncertů a desítky dalších u nás i v zahraničí. Uskutečněný sen 15leté studentky gymnázia se svým tenkrát o dva roky starším bratrem.
K nejvýznamnějším loňským úspěchům patřil benefiční koncert v Adršpašsko - teplických skalách, na který přišlo víc než tři tisíce posluchačů, už třetí zájezd do Dánska, další se neodvažuji seřadit. Stejně jako množství hudebních aranžérů, zpěváků, dirigentů, kteří za jeho éru již s tímto souborem vystupovali.

Není divu, že avizovaný 8. Novoroční koncert v Jiráskově divadle na sobotu 13. ledna, protože pódium v "mateřském" Kolárově divadle už je pro orchestr malé, byl na internetu vyprodaný za 13 minut. Přidali druhý a ten skoupili zájemci za půl hodiny. Oba koncerty zvládli mladí muzikanti jen s necelou dvouhodinovou pauzou bravurně. Stejně jako moderátorka Lucie Peterková svým šarmem, pohotovostí a virtuozitou slova diváky nadchla tak, že ji odměňovali potleskem jako muzikanty. Umí se přizpůsobit mládí souboru i vtipně glosovala průběh sčítání hlasů právě skončených voleb. Obdivuhodné.

Byli jsme s Lidunkou na všech osmi Novoročních koncertech a na řadě dalších. Snad si mohu dovolit prohlásit, že pokud se orchestr rozrostl o 10 členů co do počtu (a jak uvádí PSO ve svých materiálech, nabyl na váze) neměřitelně se rozvinul co do hudebního projevu, interpretačních dovedností a vyzrál umělecky. Lze to doložit porovnáním repertoáru prvního a letošního koncertu, hlavně však hudebním projevem, bezchybným zvládáním náročných a neotřelých, originálních aranžmá, na jejichž původnosti si orchestr zakládá. A hlavně výkony všech zúčastněných.

Jeden příklad ze skladby Who Wants to Live Forever, při které bylo souznění zpěváka Jana Sklenáře, dirigentky Věry Vlčkové a celého orchestru přímo famózní. Posluchači byli uneseni hudbou i vizuálním dojmem nejen z této obdivuhodné souhry, podobně tomu bylo po celý koncert.

Police Symphony Orchestra má našlápnuto k dalším úspěchům a my se můžeme opět těšit na jejich vystoupení. O návštěvníky nebudou mít nouzi. Když si je budete chtít poslechnout, nezaváhejte. Loni už nestačily ani schody před Vambeřickou katedrálou.

Jindřich Horkel

Komentáře

×
Doposud nebyl vložen žádný komentář.