online článek zde

Petra Soukupová 23 let
„JSEM MÁMOU ORCHESTRU POLICE SYMPHONY ORCHESTRA.“

Police nad Metují. Možná si městečko vybavíte jako místo, kudy jste projížděli cestou do Adršpašských skal, jinak je v kraji kousek od Polska mírně řečeno trochu mrtvo. To se právě díky Police Symphony Orchestra (PSO) a úsilí Petry Soukupové v jeho čele mění. Vlastní symfonický orchestr Petra založila už ve 14 letech se svým starším bratrem Jakubem: „Brácha byl rozjížděč, mě to baví táhnout,“ komentuje to Petra. Vede 65 mladých hudebníků, kteří pravidelně zkoušejí ve volném čase a hrají bez nároku na honorář. Za téměř 10 let existence se z polického orchestru stal regionální fenomén, jehož koncerty jsou vyprodané za pět minut. PSO svá vystoupení často spojuje s charitou, během jediného benefičního večera dokáže vybrat téměř půl milionu korun, které pravidelně putují na místní Nadační fond Hospital Broumov. „Hráli jsme i v O2 areně, Dánsku nebo Polsku, ale naše domácí benefice jsou pro nás prostě nejvíc,“ přiznává studentka hudební produkce na HAMU. Petra a její tým mají cit pro organizaci, výběr netradičních lokací – PSO hrál třeba v údolí Klučanka nebo zmíněném Adršpachu – a zapojení celé místní komunity nebo i baletu Národního divadla. Cíle pro rok 2019? Ukázat nadšení orchestru celému Česku. K tomu má už dobře nakročeno. Chystá se na celorepublikovou busking tour (pouliční hraní), kdy bude hrát v ulicích nebo na nádražích různých českých měst a výtěžek vždy pošle lokálním neziskovkám nebo lidem v nouzi. „Budeme největší buskerský orchestr v Česku, možná i na světě,“ těší se Soukupová, která za své aktivity loni získala ocenění Nadace Via.

×
Jáša
před 5 lety

Dobrý den, slyšela jsem, že budete hrát i v Polici nad Metují nebo v Praze. Můžete mi, prosím, sdělit, ve kterém termínu? Jsme Vašimi velkými fanoušky.

0 / 0
reagovat
PSO A
před 5 lety

@Jáša Dobrý den, přesný termín zatím nemáme. Bude to v rámci Busking Tour, kterou teprve připravujeme. Až budeme vědět podrobnosti, určitě je sem na web napíšeme. Bude to buď koncem června, nebo začátkem prázdnin.

Saša

0 / 0
reagovat