POLICE NAD METUJÍ Už pamatuje, když se náměstí proměnilo v písčitou pláž s mořem na plátně jak z filmu Jára Cimrman ležící, spící. Stoupající popularitu má zdejší zajíždka festivalu dokumentů Jeden svět nebo každoroční pochod v dobovém oblečení na vlakové nádraží jako recese, že předci postavili nejbližší zastávku několik kilometrů od obce.
Avšak to, co čtyřtisícová Police nad Metují na Náchodsku zažila v úterý večer, zřejmě nemá v její moderní historii obdoby. Hned po západu slunce lidmi zapiněné náměstí zhaslo, že nebylo vidět ani na krok. Začala dvouhodinová hudební, taneční a cirkusová světelná show, na kterou se tu bude dlouho vzpomínat.
Na pódiu za doprovodu polického symfonického orchestru zpívali hradečtí Gentlemen Singers, na náměstí připochodovali na chůdách artisté z party Long Vehide Circus. Atmosféra brala dech, stovky diváků stojících uprostřed náměstí se musely často otáčet, to když reflektory v jednu chvíli zamířily na okna radnice, kde se do rytmu vlnily siluety tanečníků, aby se v další části programu na druhé straně na balkóně objevila harfenistka Dominika Kvardová a operní pěvkyně Kristýna Fílová s árií Rusalky.
Posluchač v komorní a intimní atmosféře setmělé Police poznal znělku Krkonošských pohádek, píseň Bridge Over Troubled Water od Simona a Garfunkela, slavnou skladbu z westernu Hodný, zlý a ošklivý, fanfáry z Indiana Jonese od Johna Williamse nebo melodii z Forresta Gumpa. Když Karolína Soukupová zazpívala Dream A Little Dream Of Me a Filip Hořejš píseň It's A Man's World, náměstí se uvolnilo a roztančilo. Hřebem večera bylo vystoupení akrobatů z nového cirkusu V.O.S.A Theatre s obřím železným kolem, na kterém se různě houpali a viseli a vlastním tělem dávali monstrum do pohybu napříč náměstím. Vše završil příjezd několikametrové loutky zavěšené na jeřábu. „Náměstí se rozhýbalo, obecenstvo bylo v pohybu s úsměvem a úžasem na tváři. Vybraná částka na podporu Nadačního fondu Hospital Broumov je neuvěřitelná, nečekaná, překvapivá a prostě pozitivní,” uvedla organizátorka a flétnistka ze souboru Police Symphony Orchestra Petra šotolová.
Pořadatelům akce Když se v Polici setmí se podařilo vybrat přes 117 tisíc korun.
„Police Symphony Orchestra jsou skvělí, vždy o kus dál, klobouk dolů, díky V.O.S.A Theatre za kousek Šanghaje konečně i u nás a pusu taky klukům z Long Vehicle Cirkus,” zhodnotila obyvatelka Police Marie Hornychová, která ve městě pořádá festival Jeden svět.
I facebookové stránky polického orchestru plnily od včerejšího rána pochvalné komentáře. „Byl to přesně namíchaný mix „vážné” kultury s pouličním divadlem a cirkusem s výborným příběhem a kapkou megalomanství, které velmi často při organizaci podobných akcí v malých městech chybí,” napsal na Facebook například Martin Syrovátka.
Kladné ohlasy nejen na sociálních sítích jsou pro pořadatele velkou odměnou. „Lidé nám gratulují, oceňují propracovanost děje, obdivují návštěvnost, chválí nás slovy luxusní, famózní, neuvěřitelné – je skvělé to číst. Už po cestě z pódia do šaten mě zastavilo pár známých a říkali mi, jaká to byla krása. To člověka dojme. Nebýt však Petry Soukupové, která před šesti lety orchestr založila, nic takového by se neudálo. Děkujeme všem, co přišli, podporují nás a jsou nám věrnými diváky,” dodala Šotolová. — Ladislav Pošmura

 

 

 

Komentáře

×
Doposud nebyl vložen žádný komentář.